Naše odpověď:
Dobrý den, děkujeme za váš dotaz. Zodpovíme ho trochu obecněji, a pak se budeme více věnovat grilování na Vašem modelu grilu.
Mezi grilováním kuřete a pečením kuřete je jeden zásadní rozdíl. U grilování kuřete se předpokládá, že Váš gril nebo trouba je vybaven otočným špízem – často výrobci grilů nazývaným roteserie – a tudíž se se kuře (a nebo jakákoli jiná drůbež nebo kus masa) otáčí vůči zdroji tepla a je tak vystavena opakovanému střídání žáru – ve Vašem případě to budou litinové rošty nad plynovými hořáky Vašeho grilu.
Naopak pečení kuřete se obvykle řeší nějakou nádobou – stojanem na drůbež, litinovým pekáčem nebo odkapávacím plechem s mřížkou. Každopádně kuře se v grilu nehýbe, zůstává bez pohybu na místě. Takže kdybychom byli puristé v oboru grilovacích termínů – v některých grilech kuře pečete a v některých grilujete. Prostě pečení není totéž co grilování !
Z Vašeho dotazu není úplně jasné, zda budete grilovat kuře vcelku nebo jen jeho nějaké části. Grilovací čas i teplota se samozřejmě mění s velikostí kuřete – tady jsou orientační časy:
• Celé kuře – hmotnost 1 až 1,5 kg se dělá na grilu 60-90 minut nepřímou metodou
• Kuřecí půlky do 750g hmotnosti 60-70 minut nepřímou metodou
• Kuřecí prsa do ¼ kg hmotnosti 30-40 minut přímou i nepřímou metodou grilování
• Kuřecí paličky do 200g hmotnosti pak 30-40 minut přímo i nepřímo
Je zřejmé že roli tady hrají kosti – pokud budete mít třeba kuřecí prsa vykoštěná, bude Vám stačit cca 15 minut přímo na roštu grilu, a ani nepotřebujete otočný špíz.
Celé kuře o váze zhruba 1,5 kilogramu se s pomocí otočného špízu griluje přibližně 1 hodinu až 1 hodiny a čtvrt. Teplotu uvnitř grilu doporučujme držet v rozpětí 140-160 stupňů Celsia. Podrobnější informace a zajímavé recepty najdete třeba v této knize o grilování, pokud vládnete angličtinou pak doporučuji "grilovací bichli" Modus Operandi English Big Green Egg o žádné jiné podrobnější grilovací kuchařce nevím, bohužel je jen v angličtině. To že máte jiný gril vůbec nevadí, tady se naučíte základním postupům které jsou platné pro většinu typů grilů a práci na nich.
Spousta lidí tvrdí že jak dlouho se dělá kuře v troubě tak dlouho se dělá i na grilu, ale my si to nemyslíme. Dnešní moderní trouby jsou většinou vybaveny ventilátory a dokáží horkých vzduch bezpečně točit po celém objemu trouby. A to grily nedovedou – když tedy pomineme grilování v peletových grilech. Běžné grily na plyn nebo na dřevěné uhlí budou mít teplotu vespod nižší než u víka grilu a pokud máte kus kuřecího masa větší, a nebo rovnou grilujete celé kuře, nahoře u víka bude propečené méně.
Proto kuře nechávejte na grilu déle, a nikdy nezapomeňte měřit teplotu uvnitř masa kuřete – a nejnižší bude vždycky u kostí. Používejte vpichový teploměr – my máme třeba vyzkoušený bezdrátový Meater, ale můžete měřit prakticky čímkoli. Na babské rady typu „barva kuřete“ tady nevěřte, v mase byste měli dosáhnout po dobu 10 minut teplotu 72 ° stupňů, abyste teplotou zlikvidovali všechny nežádoucí bakterie v mase. V případě, že teplotu v mase docílíte vyšší, kuře bude k jídlu ale maso bude hodně vysušené, a to nechcete. Dejte si s tím práci – jak dlouho a správně grilovat kuře je disciplína kterou se i v drahých restauracích kuchaři dlouho učí. Podobné je to i s grilováním na ohni, ale tam se Vám mnohem hůře kontroluje teplota masa.
V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat,
Máte rádi ryby a nevíte jak je připravit? Přijďte k nám na kurz: rybí speciál s Martinem Lacinou!...
Ani tento rok nezahálíme a s klesajícími venkovními teplotami jako by se u nás se zájemci o to...
Vánoce se blíží a my jsme pro vás připravili skvělý výběr vánočních dárků, které potěší každého...
Žádné produkty