Naše odpověď:
Dobrý den, děkujeme za váš dotaz. Zodpovíme ho trochu obecněji, a pak se budeme více věnovat grilování na Vašem modelu grilu.
Mezi grilováním kuřete a pečením kuřete je jeden zásadní rozdíl. U grilování kuřete se předpokládá, že Váš gril nebo trouba je vybaven otočným špízem – často výrobci grilů nazývaným roteserie – a tudíž se se kuře (a nebo jakákoli jiná drůbež nebo kus masa) otáčí vůči zdroji tepla a je tak vystavena opakovanému střídání žáru – ve Vašem případě to budou litinové rošty nad plynovými hořáky Vašeho grilu.
Naopak pečení kuřete se obvykle řeší nějakou nádobou – stojanem na drůbež, litinovým pekáčem nebo odkapávacím plechem s mřížkou. Každopádně kuře se v grilu nehýbe, zůstává bez pohybu na místě. Takže kdybychom byli puristé v oboru grilovacích termínů – v některých grilech kuře pečete a v některých grilujete. Prostě pečení není totéž co grilování !
Z Vašeho dotazu není úplně jasné, zda budete grilovat kuře vcelku nebo jen jeho nějaké části. Grilovací čas i teplota se samozřejmě mění s velikostí kuřete – tady jsou orientační časy:
• Celé kuře – hmotnost 1 až 1,5 kg se dělá na grilu 60-90 minut nepřímou metodou
• Kuřecí půlky do 750g hmotnosti 60-70 minut nepřímou metodou
• Kuřecí prsa do ¼ kg hmotnosti 30-40 minut přímou i nepřímou metodou grilování
• Kuřecí paličky do 200g hmotnosti pak 30-40 minut přímo i nepřímo
Je zřejmé že roli tady hrají kosti – pokud budete mít třeba kuřecí prsa vykoštěná, bude Vám stačit cca 15 minut přímo na roštu grilu, a ani nepotřebujete otočný špíz.
Celé kuře o váze zhruba 1,5 kilogramu se s pomocí otočného špízu griluje přibližně 1 hodinu až 1 hodiny a čtvrt. Teplotu uvnitř grilu doporučujme držet v rozpětí 140-160 stupňů Celsia. Podrobnější informace a zajímavé recepty najdete třeba v této knize o grilování, pokud vládnete angličtinou pak doporučuji "grilovací bichli" Modus Operandi English Big Green Egg o žádné jiné podrobnější grilovací kuchařce nevím, bohužel je jen v angličtině. To že máte jiný gril vůbec nevadí, tady se naučíte základním postupům které jsou platné pro většinu typů grilů a práci na nich.
Spousta lidí tvrdí že jak dlouho se dělá kuře v troubě tak dlouho se dělá i na grilu, ale my si to nemyslíme. Dnešní moderní trouby jsou většinou vybaveny ventilátory a dokáží horkých vzduch bezpečně točit po celém objemu trouby. A to grily nedovedou – když tedy pomineme grilování v peletových grilech. Běžné grily na plyn nebo na dřevěné uhlí budou mít teplotu vespod nižší než u víka grilu a pokud máte kus kuřecího masa větší, a nebo rovnou grilujete celé kuře, nahoře u víka bude propečené méně.
Proto kuře nechávejte na grilu déle, a nikdy nezapomeňte měřit teplotu uvnitř masa kuřete – a nejnižší bude vždycky u kostí. Používejte vpichový teploměr – my máme třeba vyzkoušený bezdrátový Meater, ale můžete měřit prakticky čímkoli. Na babské rady typu „barva kuřete“ tady nevěřte, v mase byste měli dosáhnout po dobu 10 minut teplotu 72 ° stupňů, abyste teplotou zlikvidovali všechny nežádoucí bakterie v mase. V případě, že teplotu v mase docílíte vyšší, kuře bude k jídlu ale maso bude hodně vysušené, a to nechcete. Dejte si s tím práci – jak dlouho a správně grilovat kuře je disciplína kterou se i v drahých restauracích kuchaři dlouho učí. Podobné je to i s grilováním na ohni, ale tam se Vám mnohem hůře kontroluje teplota masa.
V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat,
Letošní rok je plný novinek a další z nich je naše účast na prestižním veletrhu FOR GARDEN....
Jste milovníci venkovního vaření? Máte doma plynový gril nebo se na jeho koupi teprve chystáte?...
Novinkami pro letošní grilovací sezónu jsou kromě jiného i nové modely peletových grilů Pit Boss....
Žádné produkty