Naše odpověď:
Co dělat, když Vašemu peletovému grilu během grilování dojdou pelety? Pokud je gril stále nastaven na požadovanou teplotu, můžete zásobník bez problémů doplnit. Pokud však v násypce již nejsou žádné pelety a gril se vypnul, vyjměte grilované potraviny z grilu a projděte procesem doplnění, aby šnek začal podávat pelety do ohniště.
Ano, grilovací pelety můžete do peletového grilu přidávat i během vaření. Stačí otevřít víko zásobníku a pelety do něj dosypat. Pokud jste před vařením zkontrolovali násypku, nemusíte si s tímto úkonem při krátkém vaření dělat starosti. Při dlouhém vaření však budete možná muset v průběhu grilování alespoň jednou zkontrolovat množství pelet v zásobníku.
Zásobník na pelety je prázdný:
- dojdou-li pelety, znamená to, že je násypka zcela prázdná. Ale mohou ještě nějaké pelety zůstat ve šneku a teplota grilu nebude ovlivněna.
Prázdné kapsy ve šneku:
- pokud byl gril bez dozoru a v násypce došly pelety, mohou být ve šneku prázdné kapsy. V takovém případě se teplota grilu sníží, protože šnek podává pelety přes prázdné kapsy ve šneku. Přidáním dalších pelet se gril dostane na nastavenou teplotu.
Šnek i násypka jsou prázdné:
- v případě, že jsou násypka i šnek prázdné, teplota klesne a gril se sám vypne. Pokud k tomu dojde, vyjměte potraviny a udržujte je v teple v troubě, zatímco se budete věnovat grilu. Jakmile gril vychladne na dotek, sejměte rošty, tepelný štít a zkontrolujte ohniště, zda se v něm nehromadí pelety. Navíc je to vhodná chvíle pro vysátí případného popela, zejména pokud jste ho již dlouho nečistili. Naplňte do zásobníku další pelety a gril znovu zapněte. Šnek pak začne pelety přesouvat do popelníku. Jakmile se tak stane, gril vypněte a vložte vnitřní kusy zpět do grilu. Jakmile gril dosáhne správné teploty, můžete pokrm opět vložit.
K tunelování dochází, když jsou v násypce stále pelety, ale kvůli trychtýřovitému tvaru není dostatečná hmotnost, která by pelety tlačila dolů do šneku. Pravděpodobně jste se s tím setkali při používání při dlouhém pečení. Když si toho všimnete, stačí pelety rozhrnout, abyste zajistili dostatečný přísun, jinak se pelety z grilu "vytunelují". Pokud se tunel příliš zvětší, šnek nedosáhne na pelety, což způsobí ztrátu teploty nebo vypnutí grilu.
Když v zásobníku peletového grilu dojdou pelety, gril se sám vypne. To ale znamená, že pokud se nechá bez dozoru delší dobu, může jídlo dosáhnout teploty v takzvané nebezpečné zóně, ve které se mohou rychleji množit bakterie. To je situace, kdy se potraviny nechají déle než hodinu ležet v rozmezí teplot 5 °C až 60 °C.
... existuje nebezpečná zóna teplot potravin?
Bakterie otravy jídlem se rychle množí v potravinách podléhající rychlé zkáze při teplotách v rozmezí od 5 °C až 60 °C (teplotní nebezpečná zóna). Minimalizujte dobu skladování těchto potravin při těchto teplotách, aby byly potraviny bezpečné. Mezi potraviny podléhající rychlé zkáze patří například mořské plody, drůbež, maso, vejce, mléčné výrobky a vařené zbytky.
V případě, že budete mít další otázky ohledně peletových grilů nebo Vás bude zajímat cokoliv ohledně grilování, neváhejte a obraťte se na nás. Volat můžete na naší zákaznickou linku, dále je Vám na našich webových stránkách k dispozici kontaktní online formulář anebo se za námi můžete vydat do naší kamenné prodejny s grily a udírnami Vladeko v Tachlovicích. Zde se můžete s případnými dotazy obrátit na jednoho z našich technických poradců.
Máte rádi ryby a nevíte jak je připravit? Přijďte k nám na kurz: rybí speciál s Martinem Lacinou!...
Ani tento rok nezahálíme a s klesajícími venkovními teplotami jako by se u nás se zájemci o to...
Vánoce se blíží a my jsme pro vás připravili skvělý výběr vánočních dárků, které potěší každého...
Žádné produkty