Naše odpověď:
Co se týká námi prodávaných elektrický udíren polského výrobce Borniak a kanadského výrobce Bradley, můžeme bez obav razit heslo: "Uďte úsporně s elektrickými udírnami!"
Hned na začátku je dobré si uvědomit, že příkon udírny s časem uzení nejsou přímo úměrné spotřebované energii. Elektrická udírna se na začátku uzení natopí na požadovanou teplotu a celou dobu uzení pak nastavenou teplotu "pouze" udržuje.
Vzhledem k dnešní energeticky nejisté době jsme se pro Vás rozhodli udělat test spotřeby elektrických udíren, které máme v nabídce. Jmenovitě se jedná o polské udírny Borniak a udírny Bradley, které k nám přichází až z Kanady. A výsledek? Překvapivě pozitivní. Jedno uzení nás stálo pár kaček bez ohledu na značku. Udili jsme po dobu 8 hodin při teplotě 75°C uvnitř komory udírny. Celkem jsme takto otestovali námi nabízené čtyři udírny:
Podrobné výsledky našeho měření si můžete prohlédnout v textu níže. Jen je potřeba ještě dodat, že jsme při měření nezapomněli zohlednit i venkovní teplotu. Jak všichni dobře víme, venkovní teplota je jeden z činitelů, který zásadně ovlivňuje spotřebu paliva, ať se jedná o udírny elektrické či udírny na dřevo nebo dřevěné pelety. Vyhřátí udírny na potřebnou provozní teplotu nám zabere mnohem méně času a tím i energie při venkovní teplotě 20 °C než při teplotách mínusových.
Jako první jsme se rozhodli otestovat udírny od polského výrobce Borniak a to konkrétně modely UWD-70 Simple digitální a UWD-150 Simple digitální. Při testu jsme měli zapnutý generátor kouře a jako hlavní zdroj tepla sloužila topná spirála. Generátor kouře kromě elektřiny spotřebovával dřevěnou štěpku, která uzenému masu dodává to správné kouřové aroma uzeného masa. Udící štěpka je pro tyto udírny vyráběna v několika příchutích, kdy každá je ideální pro použití při uzení konkrétního druhu masa.
Menší model udírny Borniak UWD-70 Simple digitální má kapacitu 70 litrů a pohodlně do ní na udící rošt či háčky umístíte až 10 kg masa či uzenin. Za námi měřených 8 hodin uzení - což je přibližná doba uzení klobás či makrel, udírna spotřebovala 1,7 kWh. Když vezmeme, že průměrná cena za 1 kWh je 5 Kč, nestálo nás uzení masa ani 10 Kč. Venkovní teplota se v den měření pohybovala okolo 17 °C.
Větší z udíren Borniak UWD-150 Simple digitální, měla k uzení podobné podmínky. Venku bylo 13°C. Jedná se už pořádný stroj. Kapacita udírny je 150 litrů, což je pro Vaši představu až 20 kg masa. Spotřeba je nicméně stejná jako v předchozím případě. Konkrétně jsme v udírně propálili 2,2 kWh, což je v přepočtu na peníze 11 Kč.
Kanadské elektrické udírny Bradley fungují velice podobným způsob. Namísto štěpek se však v těchto udírnách používají k uzení dřevěné brikety. Stejně jako u štěpek se i tyto brikety vyrábí ve spoustě různých příchutí a Vy si můžete vybrat tu, která Vám bude vyhovovat. Udírny Bradley se vyrábějí v různých barevných variantách. My jsme pro naše pokusy použili nerezovou klasiku modelů 4 a 6 digitální.
Model v podobě elektrické udírny Bradley Smoker 4 s menší kapacitou dosáhl téměř stejné hodnoty jako menší model od polského výrobce Borniak. Spotřeba byla 1,6 kWh při venkovní teplotě 14°C. Tato udírna má objem 53 litrů a pohodlně do jí umístíte až 15 kg masa.
Do většího modelu udírny Bradley Smoker 6 se na šest polic vejde až 22 kg masa. To mu, ale nezabránilo dosáhnout krásného výsledku 2 kWh při venkovní teplotě 15 °C.
Na základě měření jsme došli k závěru, že všechny čtyři udírny mají srovnatelnou spotřebu při téměř srovnatelných povětrnostních podmínkách za stejnou dobu uzení, tj. 8 hodin.
Letošní rok je plný novinek a další z nich je naše účast na prestižním veletrhu FOR GARDEN....
Jste milovníci venkovního vaření? Máte doma plynový gril nebo se na jeho koupi teprve chystáte?...
Novinkami pro letošní grilovací sezónu jsou kromě jiného i nové modely peletových grilů Pit Boss....
Žádné produkty