Jak mám provádět údržbu grilu na dřevěné uhlí po každém grilování?

Dobrý den, jak mám provádět údržbu grilu na dřevěné uhlí po každém grilování?
Otakar C.

Naše odpověď:

Dobrý den Otakare, na vaši otázku máme jednoduchou odpověď. Je velmi snadné udržet gril na dřevěné uhlí ve skvělé kondici – stačí jen trochu běžné údržby a péče. Pojďme si říci, jak by taková běžná údržba měla vypadat. Grily na dřevěné uhlí mají velmi jednoduchou konstrukci, a údržba je také velice snadná. K úspěchu vede trocha fyzické práce a nutné je dodržovat určité ověřené postupy:

Kvalitní nářadí pro údržbu grilu

Aby čištění grilu bylo efektivní, mějte nářadí na údržbu grilu vždy po ruce, aby jste jej nemuseli hledat a mohli je použít okamžitě, bude-li to třeba. Nejspíše se neobejdete bez těchto věcí:       

  • mosazný nebo ocelový kartáč na okamžité očištění grilovacího roštu po grilování     

čištění grilu na dřevěné uhlí 

  • jemnou drátěnku nebo abrazivní kartáč na očištění grilovací desky popř. litinového nádobí
  • čistič grilu, ideálně ve spreji např. značka Fusl, který odstraní i silné připáleniny a navíc je ekologický 

čištění grilu na dřevěné uhlí

  • houbu nebo hadr na mytí hladkých ploch grilu

Čistěte gril na dřevěné uhlí po každém grilování

Pokud jste ugrilovali dvě kuřecí prsa a víte, že za pár dní budete opět grilovat, není třeba čištění grilu věnovat zbytečně moc času. Stačí pouze očistit ještě rozpálený rošt a vysypat popel z popelníku. 

Jestliže u vás proběhla celodenní grilovačka pro dvacet přátel je nasnadě, že si váš gril zaslouží větší údržbu. Očistěte grilovací rošt od zbytků připečených potravin a popela. Na čištění jak litinového, tak nerezového roštu můžete použít jemnou drátěnku nebo kartáč, popř. můžete rošt lehce opláchnout.

Na silnější připáleniny můžete použít čistič ve spreji. Některé připáleniny se nastříkají a za pár minut je lehce odstraníte. Jiné zase budou potřeba nechat účinkovat přes noc. Vždy si dobře přečtěte na čistícím prostředku návod k použití.  

Pozor si dejte na čištění litinového roštu. Ten je potřeba čas od času natřít olejem a vypálit nad hořákem. Po omytí nechte rošt oschnout, případně jej osušte hadrem. Nikdy na mokrý rošt nesypte rozpálené dřevěné uhlí nebo brikety.

Dále je potřeba vybrat veškerý vyhořelý popel a zbytky dřevěného uhlí z kotle grilu. Popel velmi rychle absorbuje vlhkost, a pokud negrilujete delší dobu, mohl by se nasáknout vlhkostí a začít plesnivět.

Pokud máte špinavé víko nebo kotel grilu, očistěte je z vnější i vnitřní strany  tak, aby smalt byl čistý a matně se leskl. V případě, že se na vnitřní straně víka a kotle grilu připekly zbytky jídla nebo masa, jemně je odstraňte použijte čistič na kotle grilu a jemný mosazný kartáč nebo houbu. Nepoužívejte ostré kovové špachtle nebo podobné nářadí, aby jste nepoškodili časem smalt na grilu. Nikdy kotel nebo víku nenatírejte nebo nevoskujte.

Grily na dřevěné uhlí jsou vždy povrchově upraveny vysokoteplotním smaltem, každý vosk či barva na nich nebude držet, a navíc zde hrozí riziko vznícení nebo zápachu. Smalt je inertní, snadno se udržuje , stačí opláchnutí mýdlovou vodou a vyleštění hadříkem či houbou. 

jak čistit gril na dřevěné uhlí

V případě dalších dotazů ohledně čištění grilů na dřevěné uhlí nebo dalších otázek, neváhejte a obraťte se na nás. Volat můžete na naší zákaznickou linku, dále je Vám na našich webových stránkách k dispozici kontaktní online formulář anebo se za námi můžete vydat do naší kamenné prodejny s grily a udírnami Vladeko v Tachlovicích. Zde se můžete s případnými dotazy obrátit na jednoho z našich technických poradců.

Kategorie produktů

Aktuality

Archiv aktualit