Naše odpověď:
Děkujeme za otázku! Na trhu je velké množství druhů pánví na gril a každá bude mít při přípravě jídla svá pro a svá proti. Záleží tedy na Vás, pro kolik lidí budete na pánvi vařit, kde všude pro ní chcete najít využití a co vše budete chtít na pánvi připravovat.
Nejzásadnějšími kritérii při výběru jsou:
Slitina uhlíku a železa zaručuje perfektní přenos tepla. Hledáte-li pánev na vysoké steaky, s litinou jednoznačně neprohloupíte. Díky tomu, že si dlouho drží dosaženou teplotu je skvělou volbou na prudké zatažení masa. Správně zatažené maso má místy hnědý povrch a uvnitř je šťavnaté. Litina se ovšem nehodí na oheň, na kterém by se mohla zničit její ochranná vrstva, tzv. seasoning.
Nicméně pro litinovou pánev najdete využití nejen uvnitř grilu, ale i doma na plynovém sporáku, v troubě, sklokeramické a dokonce i indukční desce. Stejně tak jako pro přípravu steaků na grilu Vám doma poslouží při přípravě masových směsí, základů na omáčku i jako zapékací mísa uvnitř trouby.
Litina sice perfektně vede teplo, ale je oproti jiným materiálům výrazně těžší. Je tedy dost nepravděpodobné, že by Vám pánev vyrobená s masivní litiny dělala společnici při trempování.
...ochrannou vrstvu neboli seasoning na litinových pánví lze naprosto jednoduše obnovit?
Pro trampy a další milovníky cestování, kteří chtějí použít pánev nejen na grilu, ale také na svých cestách na otevřeném ohni doporučujeme sáhnout po ocelové pánvi. Oproti litinovým pánvím je i jejich hmotnost nesrovnatelně nižší a cestování s nimi bude jednoznačně snazší. Pánve mají také zpravidla delší rukojeť, díky které je manipulace s pánví na otevřeném ohni bezpečnější.
Ocelové pánve na rozdíl od těch litinových nemají ochrannou vrstvu tvořenou z oleje, takže není, co bych na nich vzplálo. Pokud hledáte dobře vypadající pánev, která leccos vydrží, pak jsou nerezové pánve vyrobené z ušlechtilé oceli jasnou volbou. Kromě koroze jsou pánve také odolné v případě pádu na zem či jiných nárazech.
Výroba hliníkových za studena je snadná a nenákladná. Většina takto vyrobených pánví však nemá moc dlouhou životnost, proto doporučujeme vybírat pánve vyrobené odléváním za tepla. Tento pokročilejší způsob výroby umožňuje mít dno silnější než stěny pánve. Tloušťka dna je důležitá, protože právě tato část pánve je nejvíce náchylná k deformaci.
Hliníkové pánve jako takové jsou v dnešní době již opatřeny nepřilnavým povrchem, díky kterému zmizely i obavy o možném uvolňování se hliníku do potravin během vaření. Keramické ochranné povrchy patří mezi ty nejkvalitnější a v porovnání s teflonem mají lepší tepelně-vodivé vlastnosti.
Titanové pánve se vyznačují vysokou odolností vůči poškození hlavně vůči nárazům. Titan je materiál, který se neohýbá ani neláme. Hodí se tedy například k použití na otevřeném ohni, kde je větší riziko, že pánev upadne. Pánve jsou také velice lehké, což oceníte, pokud s nimi budete cestovat.
Měli byste o nich také vědět, že se rychle nahřejí, což je plus především když si na nich chcete rychle něco osmahnout. Nicméně k zatažení steaků bychom je nedoporučili. Rychlé nahřátí pánve znamená také rychlejší ochlazení materiálu při kontaktu s masem, což je při grilování steaků nežádoucí.
Nerezová pánev na grilu Big Green Egg
Jaký je počet osob, pro které budete vařit? Co budete na pánvi připravovat? Jaké jsou rozměry Vašeho grilu? Kde všude chcete pánev používat? To všechno jsou otázky, na které je třeba si před výběrem pánev odpovědět.
Na takto širokou pánev se vejdou čtyři plátky masa nebo menší ryba, je tedy naprosto ideální pro běžnou českou domácnost. Je třeba počítat s tím, že čím větší pánev si vyberete, tím horší bude manipulace s ní - u těžké litiny o tom není pochyb. Dále si také dejte pozor na to, aby šířka pánve vyhovovala rozměrům grilu, a to včetně její rukojeti, pokud není z pánve odnímatelná.
Pánev ke grilu můžeme také vybírat podle počtu osob, pro které budeme nejčastěji na pánvi jídlo připravovat:
Má-li pánev sloužit nejen na grilování, ale také na přípravu omáček, základů či pečení budete potřebovat, aby měla vysoké okraje. Plusovým bodem u vyšších pánví je, když mají okraje tvarované tak, aby se z nich dala přelít omáčka nebo výpek. Pokud se chystáte dusit, upřednostňujte pánve s víkem. Někdy ovšem mohou být vysoké okraje pánve na škodu, pokud je chcete použít na palačinky a jiná jídla ve tvaru placky, které je třeba otáčet.
Jaké by pánev měla mít dno? Kdy se vyplatí mít na pánvi rukojeť? A je lepší, když je pánev zaoblená nebo rovná?
Máte zde dvě možnosti - pánev s hladkým povrchem nebo s vroubky.
Vroubkovaná pánev vytvoří na mase krásný vzor. Pro co nejsnazší čištění pánví s vroubky doporučujeme škrabku na litinové nádobí, která těžkou práci udělá za Vás.
Hladká pánev se zase lépe čistí a je více univerzální, jelikož na hladký povrch můžete lít těsto či na něm míchat malé kusy. Stejně jako u vroubkovaných zde budete mít nahnědlou kůrčičku na vašem steaku, jen to prostě nebude vypadat tak cool.
Díky rukojeti budete moci na pánvi prohazovat maso a zeleninu. Dále se Vám bude pánví celkově lépe manipulovat v případě, že ji budete chtít přenést z místa na místo nebo posunout na roštu. Taková rukojeť ale zabere v grilu místo, a tak je dobré si říct, zda ji opravdu budete potřebovat. Rozumným kompromisem je pánev s odnímatelnou rukojetí.
Restované maso, zelenina vše nakrájené na malé kousky a k tomu aromatické koření či čerstvé bylinky. Pokud už teď víte, že to je to, co chcete na pánvi připravovat zaoblená wok pánev je jasnou volbou. Ve woku můžete ale také připravit řízky, paellu či pravý český guláš. Dno woku nebývá rovné, v takových případech musí být Váš gril pro jeho použití přizpůsoben.
Pánve na steaky se vyznačují vroubky na dně pánve, které vytváří na mase klasický mřížkový vzor. Podle popisku níže snadno poznáte, zda se pánev hodí na steaky nebo ne…
V případě, že budete mít další otázky ohledně příslušenství ke grilu nebo Vás bude zajímat cokoliv ohledně grilování, neváhejte a obraťte se na nás. Volat můžete na naší zákaznickou linku, dále je Vám na našich webových stránkách k dispozici kontaktní online formulář anebo se za námi můžete vydat do naší kamenné prodejny s grily a udírnami Vladeko v Tachlovicích. Zde se můžete s případnými dotazy obrátit na jednoho z našich technických poradců.
Máte rádi ryby a nevíte jak je připravit? Přijďte k nám na kurz: rybí speciál s Martinem Lacinou!...
Ani tento rok nezahálíme a s klesajícími venkovními teplotami jako by se u nás se zájemci o to...
Vánoce se blíží a my jsme pro vás připravili skvělý výběr vánočních dárků, které potěší každého...
Žádné produkty