Naše odpověď:
Dobrý den, Miroslave, vepřový bok neboli lidově bůček je pro uzení naprosto ideální, hlavně díky vysokému obsahu tuku, ale zároveň dostatku masa. Jak právně nakládat vepřový bok před uzením, aby byl výsledek šťavnatý, příjemně aromatický a neodolatelně lahodný je velice jednoduché. V zásadě existují dvě možnosti jak naložit bůček na uzení v dřevěné udírně Master Smoker a to na suchý nebo mokrý způsob. Než ale začneme s nakládáním, musíme vybrat ten správný kousek bůčku.
Úspěch při uzení začíná pří vývěru kvalitních surovin, a to platí dvojnásob, pokud jde o výběr správného masa na uzení, v tomto případě bůčku. Klíčem k výběru ideálního kusu masa je hledat maso s rovnoměrným rozložením tuku a mramorováním, což jsou tenké proužky tuku procházející svalovinou. Tento tuk se při uzení rozpustí a pomůže udržet maso šťavnaté a plné chuti.
Barva masa je dalším důležitým ukazatelem čerstvosti a kvality. Hledejte maso s jasnou, růžovou a červenou barvou, které vypadá již na první pohled lákavě. Vyhněte se kusům, které mají šedé nebo hnědé skvrny, nebo to může být známkou toho, že maso již není úplně čerstvé.
Ti z vás, kteří mají svého oblíbeného řezníka, mají při výběru bůčku na uzení téměř vyhráno!
Rychlosůl, známá také jako dusitanová sůl, je mezi řezníky oslavována už více než století pro své výrazné výhody při nakládání masa. Tato speciální sůl obsahující dusitany zkracuje potřebný čas k naložení a efektivně snižuje riziko bakteriálního růstu, včetně nebezpečného Clostridium botulinum. Jedním z výrazných benefitů rychlosoli je i její schopnost udržet a zvýraznit přirozenou červenou barvu masa, která je žádoucí u většiny uzených produktů, oproti tomu obyčejná sůl může vést k lehkému šednutí masa.
Na druhou stranu kritici rychlosoli vyjadřují obavy z rizik spojených s konzumací dusitanů. Naštěstí směsi dusitanové soli určené pro domácí použití, jako je například Praganda, obsahují dusitany ve značně nižším množství než průmyslové varianty. Tím je možné udržet obsah dusitanů pod hranici povolenou i pro výrobky s označením BIO.
Na suchý způsob naložení bůčku si připravte:
Bůček osolte ze všech stran a zároveň se pokuste sůl do masa co nejvíce vetřít. Dále maso pokmínujte a posypte mletou paprikou. Pro začátek doporučujeme tento základní postup. Samozřejmě že jdou přidávat i jiná koření, ale tenhle postup nakládání bůčku je klasický a léty prověřený.
Bůček ideálně zavěste do chladu a umístěte pod něj misku pro zachytávání přebytečné tekutiny z masa. Maso můžete také položit na rošt. V takovém případě je ale potřeba ho pravidelně otáčet pro odtok zmíněné tekutiny. V chladu nechte maso takto odpočívat měsíc.
Zvolíte-li mokrý způsob, tak na kilo vepřového bůčku si připravte:
Sůl spolu s cukrem vložte do hrnce a svařte s vodou. Až bude lák vychladlý, vložte do něj maso, tak aby bylo celé ponořené a nechte ho takto 6 týdnů. Ještě než vložíte bůček do udírny, je třeba ho nechat oschnout. Stejně jako bůček můžete naprosto jednoduše vyudit i slaninu.
I když tento krok většina uzenářů nedělá, může to být zajímavý experiment a zároveň krok ke zlepšení udících dovedností. Klíčem této metody, k zachování šťavnatosti masa při uzení, je správná příprava. Ponořte šrůtky do vody s teplotou okolo 70 stupňů Celsia na dobu dvaceti minut. Tato metoda pomáhá v mase uzavřít šťávy a připravit ho na proces uzení tak, aby bylo po uzení stále šťavnaté a bohaté na chuť, aniž by došlo k výrazné ztrátě hmotnosti.
Nikdy nedáváme naložené maso ani uzeniny (salámy či klobásy) do studené udírny. Udírnu je nejdříve potřeba vytopit na vyšší teplotu než je teplota potřebná pro uzení bůčku. Můžeme použít i dřevo, které nemáme v úmyslu použít na uzení, protože je udírna prázdná a potřebujeme jí pouze vyhřátou. Poté teprve snížíme na požadovanou teplotu a přidáváme dřevo zamýšlené na uzení. To samé platí i u elektrických udíren, které vytopíme pouze pomocí topné spirály bez použití generátoru kouře.
Při uzení bůčku je důležité zajistit, aby bylo maso v udírně rozvěšené rovnoměrně pro stejné vyuzení všech kusů masa. Mezi kusy masa by měla být dostatečná vzdálenost, aby kouř a teplo mohly správně cirkulovat, což je klíčové pro rovnoměrné uzení. Dále je důležité, aby se bůček nedotýkal stěn udírny, aby nedošlo k jeho připálení.
V případě, že budete mít další otázky ohledně uzení nebo udíren samotných, neváhejte a obraťte se na nás. Volat můžete na naší zákaznickou linku, dále je Vám na našich webových stránkách k dispozici kontaktní online formulář anebo se za námi můžete vydat do naší kamenné prodejny Vladeko v Tachlovicích. Zde se můžete s případnými dotazy obrátit na jednoho z našich technických poradců.
Ani tento rok nezahálíme a s klesajícími venkovními teplotami jako by se u nás se zájemci o to...
Vánoce se blíží a my jsme pro vás připravili skvělý výběr vánočních dárků, které potěší každého...
Nevíte kterou udírnu vybrat? Už jste se začali poohlížet po novém grilu? Nebo Vám jen došla...
Žádné produkty