Letošní grilovací sezona nabírá na pozvolna na tempu a než se nadějeme, rozjede se naplno a pak stěží najdeme zahradu, kde by se aspoň jednou týdně negrilovalo. Proto není na škodu připomenout si pár jednoduchých tipů, jak si grilování udělat příjemnější a jednodušší.
Základem je dobře předehřátý gril
Jedním ze základních předpokladů úspěšného grilování je dobře rozpálený gril, respektive grilovací rošt. Pokud nebude gril dobře rozpálený, bude se maso lepit na rošt, trhat se a určitě ho nebude zdobit tolik populární otisk mřížky, který je pro grilované steaky tolik charakteristický. Proto před každým grilováním dobře předehřejte gril. Nejdřív otevřete poklop, zvyšte teplotu, zavřete poklop a nechte gril běžet naplno asi tak 10 minut, dokud teploměr zabudovaný do víka grilu neukáže 260 °C.
Na špinavých roštech se negriluje
Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje kvalitu grilování, je čistota grilovacích roštů. Rošty by měly být maximálně čisté a hlavně by na nich neměly být žádné zbytky jídla nebo připečené mastnoty. Připálené zbytky masa a jiné nečistoty mohou totiž způsobit, že se maso bude k roštu lepit a hlavně negativně ovlivní jeho chuť. Při grilování chce člověk cítit chuť čerstvého masa a ne toho z minulého týdne. Proto před každým grilováním, jakmile máte gril správně rozpálený, vezměte kartáč s ocelovými štětinami a grilovací plochu důkladně očistěte.
Zůstaňte svému grilu na blízku
Platí jedno nepsané pravidlo. Od zapáleného grilu se neodchází. Grilované pokrmy byste měli mít neustále pod dohledem, abyste mohli v případě potřeby okamžitě zareagovat, například kdyby vzplanul vypečený tuk apod. Je proto dobré připravit si všechny ingredience a grilovací nářadí tak, aby byly hned po ruce a člověk nemusel každou chvíli někam odbíhat. Ušetřenou energii pak můžete investovat do přípravy lahodného steaku, pikantních žebírek apod.
S otvíráním poklopu to zbytečně nepřehánějte
Jednou z hlavních funkcí poklopu je zamezit proudění vzduchu do grilu, unikání žáru a unikání kouře například při uzení. Se zavřeným poklopem také dosáhnete mnohem rychlejšího rozpálení grilovacího roštu. Proto to s otevíráním poklopu příliš nepřehánějte a zvedejte ho, jen pokud to bude opravdu nutné, například při otáčení masa, při kontrole míry propečení apod.
Jedna otočka stačí
Častou chybou grilovacích začátečníků bývá, že z obavy ze spálení masa nepustí kleště na obracení z ruky a masu prakticky nedají vydechnout, jak ho převalují ze strany na stranu. To má za následek to, že uniká žár a maso se tím pádem hůře propéká a o vypálené grilovací mřížce si může nechat maximálně zdát. Navíc při takové frekvenci otáčení může dojít k potrhání masa kleštěmi na otáčení, což výrazně postihne jeho šťavnatost. Za předpokladu, že budete mít dobře rozpálený gril a dodržíte pracovní postup z receptu, bohatě postačí, když maso otočíte pouze jednou.
Na grilování potřebujete prostor
Přestože grilovací rošty do posledního místečka zaplněné pochutinami nejrůznějších druhů, vypadají na fotkách dobře, doporučuje se, aby alespoň čtvrtina grilovací plochy zůstala volná. Pokud byste totiž zaplnili rošt do posledního místečka jídlem, zbytečně byste si celé grilování zkomplikovali. Při grilování totiž potřebujete prostor. Například aby se vám pohodlně otáčelo maso, nebo abyste měli připravené místo, kam dát „dojít“ skoro hotový steak apod. Uvidíte, že když si necháte na grilu dostatek volného místo, nebudou pro vás úkony jako obracení nebo přemisťování jídla znamenat žádné problémy.