Hovězí steaky patří mezi suverénně nejpopulárnější grilovací klasiky, je jich nepřeberné množství druhů a o jejich řádné přípravě koluje spousta nejrůznějších fám a legend. A skutečně udělat na grilu opravdu dobré steaky, po kterých se jen zapráší, nemusí být tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ale zas tak složité to také není. Jen je třeba mít na paměti několik základních pravidel, která je třeba striktně dodržovat a úspěch se po prvním, maximálně druhém grilování musí zákonitě dostavit.
Pro maso raději k řezníkovi než do supermarketu
Základním předpokladem chutného steaku je kvalitní hovězí maso. Asi nejjednodušší bude, když si maso na steaky půjde koupit od řezníka. Ideálně takového, který vás zná a který vám s výběrem masa ochotně poradí. V obchodních řetězcích se lze také setkat s masem na steaky, ale u malého řeznictví je vyšší šance, že skutečně dostanete dobrý kousek hovězího a navíc je i nákup v malém řeznictví příjemnější než v neosobním supermarketu. Čím vyzrálejší maso si koupíte, tím intenzivnější budou chuťové zážitky. Budou však vykoupeny vyšší cenou masa. Míru vyzrálosti masa si můžete ověřit jednoduchým trikem. Prstem zatlačte do masa, a pokud v masu zůstane důlek, má optimální stáří. Maso, které po zatlačení prstu klade odpor, není dostatečně vyzrálé a na gril se moc nehodí, respektive chuťový zážitek nebude takový, jako kdybyste si koupili dobře vyzrálé maso.
Neklepat a solit v pravý čas
Jedním z nepsaných zákonů ohledně přípravy steaků je nikdy je nenaklepávat. Správně udělaný steak by měl být patřičně vysoký (zhruba tak 2 až 3 centimetry). Naklepáním by maso akorát ztratilo na chuti a šťavnatosti. Další nepsané pravidlo se týká dochucování hovězích steaků. Hovězí maso používané na steaky je vysoce kvalitní a samo o sobě velmi chutné. Proto by byla škoda báječnou přirozenou chuť hovězího masa přebíjet nějakou marinádou. Výrazná marináda by překryla chuť hovězího, což by byla vzhledem k jeho vysoké pořizovací ceně škoda a plýtvání penězi. Marinování se mnohem více hodí k méně kvalitním druhům masa. Například kuřecí maso je na marinování ideální. K dochucení hovězích steaků bohatě postačí mořská sůl, čerstvě namletý pepř a olivový olej. Dochucení je nejlepší provádět, až když jsou steaky ugrilované. Kdybyste steaky osolili delší chvíli před grilováním, sůl by ze steaku vytáhla vodu a snížila by se tím jeho šťavnatost a chutnost. Přesto se názory na čas dochucování steaků různí a najde se mnoho takových, kteří dochucují steaky před položením masa na gril a u řady z nich bývají jejich výsledky rovněž uspokojivé.
Tuk není nepřítel, ale nositel chuti
Pokud nemáte v lásce příliš prorostlé maso, nikdy tuk ze steaku neodstraňujte za syrového stavu. Tuk je totiž u masa nositelem chuti a jeho odstraněním byste se o ní akorát ochudili. Pokud už musíte tuk z masa odstraňovat, udělejte to až tehdy, kdy je steak hotový a tuk již vykonal svou práci. Zásadně nedávejte maso na gril rovnou z ledničky. I sebekvalitnější maso by dostalo teplotní šok, maso by se scvrklo a výrazně by ztratilo na šťavnatosti a tím pádem i na chuti. Po vytažení z lednice jej proto nechte minimálně hodinku odpočinout. V ideálním případě by měl mít hovězí steak před položením na rošt pokojovou teplotu. Hovězí steaky se grilují přímou metodou na pořádně rozpáleném grilu. Doba grilování závisí na tom, jaké míry propečení chcete dosáhnout. Ale steak propečený na stupeň rare (jemně propečený steak, maso je mírně růžové) by měl na roštu pobýt přibližně dvě, maximálně tři minuty. Středně propečený steak (medium) potřebuje cca 4 minuty z každé strany. Při grilování do masa nikdy nepíchejte a dbejte opatrnosti i při otáčení. Raději se vyhněte používání vidličky a k otáčení používejte raději kleště. Po ugrilování nechte steaky chvilku odpočinout. Maso je po pobytu na silně rozpáleném roštu jakoby stažené, a pokud byste je jedli hned, po zakrojení by maso přišlo o velké množství šťávy. Ideální je nechat steaky přibližně 5 až 20 minut odležet na kraji grilu, kde není takový žár anebo na horkém talíři.
Přílohy a omáčky ke steakům
Vzhledem k tomu, že hovězí steak bývá obvykle větší kus masa, jehož hmotnost se pohybuje mezi 250 až 300 gramy, není nutné dělat k masu nějakou větší přílohu. Bohatě postačí libovolná domácí steaková omáčka (může být pepřová, žampionová, pikantní…jak kdo chce) a k tomu třeba lehký zeleninový salát nebo rozpečená bageta. Když má člověk spořádat čtvrt kila poctivého hovězího, byla by škoda zabírat místo v žaludku smaženými hranolky, kroketami apod.
Pomocníci na grilování steaků
Z naší nabídky se pro grilování steaků nejlépe hodí litinová mřížka Sear Grate z kolekce příslušenství Weber GBS. Tato mřížka z těžké černé litiny výborně kumuluje teplo a je s ní možné dosáhnout velmi prudkého opékání při hodně vysoké teplotě, což je přesně to, co hovězí steaky potřebují. Kromě rovnoměrného propečení získá steak navíc fešný otisk mřížky, který je pro tento druh masa tolik charakteristický. Vaše steaky tak budou nejen dobře chutnat, ale i dobře vypadat. A jak známo, jí se i očima. Kromě litinové mřížky můžeme nabídnout luxusní steakové příbory v sadách po dvou a šesti kusech. Užitečné rady a inspiraci pak můžete načerpat z naší steakové Weber kuchařky.